Вся юридична спільнота завмерла в очікуванні нових процесуальних кодексів і спостерігає, які ж зміни відбудуться найближчим часом. З метою підготовки до майбутніх нововведень сьогодні ми розглянемо деякі зміни до КПК, на які слід звернути увагу.
Перше, на що слід звернути увагу, це те, що змінено строки досудового розслідування. Відтепер, якщо в кримінальному провадженні не предʼявлено підозру, строк розслідування становитиме 12 місяців для злочинів невеликої і середньої тяжкості, і 18 – для тяжких і особливо тяжких злочинів. Якщо підозру предʼявлено – строк, як і зараз, обраховуватиметься в 12 місяців. Строк обчислюється з моменту реєстрації провадження. Щодо виділених або обʼєднаних проваджень строки обраховуються з моментуреєстрації найпершого провадження.
Відповідно, зміни торкнулись і порядку продовження строків розслідування. Так, якщо підозру так і не було вручено, строк може продовжуватись на необмежену кількість раз слідчим суддею на 12 або 18 місяців в залежності від тяжкості злочину. Якщо підозра була вручена – строк подовжується від 3 до 12 місяців, в залежності від особи, яка має право на таке подовження та особи, яка затвердила клопотання про зміну строку. При цьому, закінчений строк досудового розслідування поновленню не підлягає.
Змінами передбачені нові підстави для закриття кримінального провадження. Так, провадження має бути закрите, якщо закінчився строк досудового розслідування, а підозру так і не було нікому вручено, а також у випадку, якщо підозра була винесена, проте закінчився строк розслідування (за винятком тяжких та особливо тяжких злочинів).
Не можемо не освітити зміни, що стосуються обшуків. Так, працівники правоохоронних органів в своїх клопотаннях про дозвіл на проведення обшуку повинні будуть зазначати індивідуальні або родові ознаки речей (документів), які вони мають намір вилучити, а також зазначати про звʼязок таких речей із розслідуваним злочином.
Також необхідно детально обґрунтовувати неможливість отримання доступу до цих речей у добровільному порядку і доводити доцільність проведення обшуку порівняно з іншими слідчими діями (що, на наш погляд, значно ускладнить життя правоохоронним органам). При цьому важливою є заборона повторного звернення з дозволом на той самий обшук, якщо в клопотанні не буде зазначено нових підстав для доведення необхідності його проведення.
Звертаємо увагу, що:
- на правоохоронні органи покладено обовʼязок допустити захисника (адвоката) до слідчої дії незалежно від її стадії;
- обшук особи за її вимогою має здійснюватись у присутності адвоката. Неявка захисника (адвоката) протягом 3 годин не перешкоджає проведенню обшуку;
- обшук житла або іншого володіння особи підлягає аудіо та відеофіксації.
Дещо змінено і порядок проведення експертиз. Так, суд сам вирішуватиме, якого експерта чи установу необхідно залучити для проведення експертизи, і призначатимуться експертизи виключно слідчим суддею. При цьому, право здійснювати судово-експертну діяльність в кримінальному проваджені матимуть виключно державні спеціалізовані установи.
Важливим нововведенням, на наш погляд, є переведення частини спілкування в провадженні в електронну сферу шляхом зобовʼязання ряду осіб офіційно зареєструвати свої електронні адреси. Це допоможе оптимізувати витрати на повідомлення всіх осіб, що беруть участь у справі, про те, що власне відбувається в даній справі, а також допоможе зекономити ресурси, необхідні на таке повідомлення.
Тож, всім особам, що здійснюють свою діяльність в сфері кримінального процесу залишається тільки ретельно вивчати внесені зміни і спостерігати, як саме вони будуть застосовані на практиці.
ЧАПЛІЄВА
КРИСТІНА ВОЛОДИМИРІВНА
Партнер, Адвокат, Голова Адвокатського об’єднання
Професійний досвід: 13 років
ПРОВІДНІ ПРАКТИКИ:
- Судова практика;
- Захист в сфері економічних злочинів;
- Захист при ДТП;
- Сімейний адвокат.