Незнання про смерть спадкодавця не є підставою для додаткового строку для прийняття спадщини?

Верховний Суд у справі №592/9058/17-ц прийняв досить цікаве рішення, на яке в майбутньому скоріш за все багато хто буде посилатись у справах щодо строків прийняття спадщини та підстав їх подовження.

За фабулою справи, позивачка звернулась до суду з метою отримання додаткового строку на прийняття спадщини, мотивуючи це тим, що проживаючі в іншій країні не могла вчасно прийняти спадщину, не була обізнана про смерть спадкодавця, а також тим, що нотаріус, знаючи про її існування, не здійснив дій для розшуку такого спадкоємця.

Судами першої і другої інстанції позов було задоволено, проте в касаційній інстанції суд звернув увагу на інше.

Верховним Судом було прийнято до уваги показання відповідача про те, що позивач була присутня на похованні спадкодавця, що спростовує той факт, що вона не була обізнана про факт смерті.

І хоча ст.1272 ЦК України не встановлює ані виключного, ані приблизного переліку підстав, за наявності яких строк для прийняття спадщини має бути подовжено, суд наголошує, що такі обставини в обовʼязковому порядку мають бути обʼєктивними, непереборними, і повʼязаними з істотними труднощами, що й не дали можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Тому, для доведення того, що заяву не було подано саме з таких підстав, недостатньо як доказ надати лише той факт, що особа проживала в іншій країні в цей період часу. В такому випадку пропуск встановлених строків виключає можливість заявника претендувати на спадкове майно.

Тож судом висловлено позицію, що якщо фактично заявнику нічого не заважало подати заяву, але він не скористався своїм правом на її подання зокрема через необізнаність про смерть спадкодавця, законодавчо відсутні підстави для подовження строку для прийняття спадщини.

Комментариев еще нет.

Оставить комментарий

%d такие блоггеры, как: