Нажаль в наш час навіть виграти судову справу, пройшовши всі інстанції, це лише половина завдання з відстоювання своєї позиції. Інша половина розпочинається на стадії виконання судового рішення, і зазвичай несе в собі ще більші затрати часу та ресурсів, аніж власне судовий процес.
І хоча поява приватних виконавців дещо спростила життя в цій сфері, глобально проблема виконання судових рішень залишається актуальною.
Незважаючи на поширену думку про те, що з держвиконавцем краще не сперечатися і намагатися «домовитись по хорошому» ми вважаємо, що діяти в цій сфері необхідно виключно в межах законодавства і використовувати весь арсенал прав, наданих законом.
Оскарження дій чи бездіяльності виконавців - найефективніший захіх впливу
Воно може бути адміністративним, коли заява подається до керівника чи вищестоящого органу, або судовим.
Судове зазвичай використовується у випадку, коли зацікавлена особа обмежена у часі і хоче вирішити своє питання ефективно і якнайшвидше.
Оскільки держвиконавці є по суті субʼєктами владних повноважень, скарги на їх дії або бездіяльність розглядаються в порядку адміністративного судочинства. В той же час, існують виключення, які передбачають, що скарга має подаватись до того суду, який видав судовий наказ (наприклад, як у господарських спорах).
Враховуючи, що приватні виконавці законодавством прирівняні до державних, ті самі норми застосовуються і щодо оскарження їх дій.
Хто має право на оскарження дій виконавців?
Умовно можна зазначити, що подавати скарги на дії, бездіяльність або рішення виконавців мають право стягував, боржник, і прокурор у деяких випадках.
А от оскаржувати дії виконавців через подання позовної заяви мають право всі учасники провадження, якщо такі дії зачіпають їх інтереси або суперечать чинному законодавству.
Специфіка щодо змісту таких скарг.
Якщо скарга подається до суду, який видав виконавчий документ, не через окреме позовне провадження, вона має ґрунтуватись на спеціальних нормах законодавства щодо виконавчого провадження. Якщо ж через позов до адміністративного суду – то цей позов має відповідати загальним вимогам, які ставляться до адміністративних позовів процесуальним законодавством.
Відповідно, аналогічна ситуація і зі сплатою судового збору. В першому випадку відсутня вимога з його сплати, в другому – судовий збір сплачується відповідно до загальних правил.
Як і в будь-яких інших ситуаціях, скаржник має право діяти як особисто, так і через уповноваженого представника.
Нажаль, те, що стадія виконання судового рішення є складовою права людини на справедливе та своєчасне правосуддя ніяк не прискорює фактичного виконання судових рішень. Тому для відстоювання своїх прав рекомендуємо використовувати всі методи, надані чинним законодавством, враховуючі скарги на представників державної влади.

ПЕТРО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Старший юрист
ПРОВІДНІ ПРАКТИКИ:
- захист прав та інтересів в судах (господарські, адміністративні, цивільні справи)
- супроводження ведення господарської діяльності підприємства
- надання правової підтримки при здійсненні перевірок державними органами