+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Проблема блокування податкових накладних за критерієм «ризиковості» платника податків не втрачає своєї актуальності. В березні 2018 року ДФС видала Лист №959/99-99-07-18 (далі – Лист), де визначаються критерії ризиковості і на підставі якого податкові органи наразі і блокують податкові накладні.

В той же час, одночасно із винесенням Верховним Судом свого рішення у справі №822/1878/18, де критерій «ризиковості» визнано незаконним, а     вищезазначений Лист ДФС – не джерелом права і недопустимою підставою для блокування ПН.

Звісна річ, це рішення не зупинило податкові органи від подальшого блокування ПН з аналогічних підстав, проте платники податків тепер матимуть більше шансів при оскарженні такого блокування. Судова практика з цього питання досі є неоднозначною і ще тільки формується. Наприклад, судом апеляційної інстанції у справі №540/2283/18 винесено рішення, що протокол податкового органу, яким платника податків було віднесено до «ризикових», складений на підставі Листа ДФС, є актом індивідуальної дії, не порушує права особи, а тому не може бути оскаржений.

Нажаль, суд не врахував, що на підставі протоколу дані про платника податків буде внесено в систему податкового органу, і всі податкові накладні автоматично блокуватимуться, і щодо кожної операції йому доведеться надавати пояснення і документальні докази реальності таких операцій.

Як би там не було, але з появою рішення Верховного Суду в справі №822/1878/18 у платників податків з’явився реальний шанс для відстоювання своїх інтересів. Оскільки є офіційна позиція вищої судової інстанції (яку суди мають враховувати при прийнятті своїх рішень) про те, що листи ДФС не є джерелом правових норм, суб’єкти господарювання зможуть посилатися на неї в своїх заявах і скаргах. Оскільки положення Листа ДФС №959/99-99-07-18 не передбачені жодними іншими нормами законодавства, все це разом дасть платникам податків непогану базу для захисту власних інтересів.

Підставою для подання позовної заяви про скасування протоколу, яким суб’єкт господарювання віднесений до «ризикових», є порушення його інтересу в нормальному, безперешкодному реєструванні ПН.

Якщо аналізувати позицію Верховного Суду у справі №540/2283/18, можна дійти висновку, що інтерес порушується вже через правову невизначеність і об’єктивні побоювання суб’єкта господарювання, що його ПН будуть заблоковані. Тож для захисту потрібне не саме настання негативних наслідків, а потенційний обґрунтований ризик їх настання у майбутньому.

В позові на цю тему платнику податків обов’язково потрібно буде аргументувати свою позицію нормами, що доводять, що джерелом права можуть бути лише нормативно-правові акти (зокрема, статтею 117 Конституції України) і вже згаданим сьогодні рішенням Верховного Суду, який доводить, що листи ДФС не є таким джерелом.

Зверніть увагу, що оскаржувати треба не стільки сам протокол про віднесення в категорію «ризикових», скільки дії податкового органу щодо віднесення до такої категорії, які вчинялись без належних на те правових підстав і з посиланням на оскаржений Лист ДФС. Навряд ми дочекаємось, що ДФС відкличе цей Лист, тож нема інших варіантів, окрім як напрацьовувати судову практику з цього питання.

І хоча адміністративні суди мають значний обсяг дискреційних повноважень (тобто можуть виносити рішення і діяти на власний розсуд, але в межах закону), вони досі не використовують на повну цю можливість і при винесенні рішень орієнтуються тільки на позовні вимоги заявника. Тож саме позивачу доведеться, проаналізувавши судову практику, сформулювати свої вимоги так, щоб суд їх задовільнив.

Тож нам залишається лише чекати на сформовану однорідну судову практику з цього питання.

Сергєєв Петро Олександрович


Сергєєв Петро Олександрович
Адвокат. Керівник судової практики

Провідні практики:
захист прав та інтересів в судах,
супроводження та ведення господарської діяльності

%d такие блоггеры, как: