+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

З 2013 року кредитори отримали додатковий спосіб впливу на боржників у випадку невиконання ними своїх зобовʼязань під час виконавчого провадження: заборонити виїзд за кордон до тих пір, поки заборгованість не буде виплачена. Основна проблема таких заборон – боржник може дізнатись про них в момент спроби перетнути кордон, що суттєво змінить плани особи.

Ініціює таку заборону найчастіше сам кредитор, якщо він має інформацію і докази про те, що боржник свідомо ухиляється від виплати заборгованості, маючи при цьому кошти. Виконавець, отримавши таку інформацію, шукає докази для її підтвердження, і якщо підстав достатньо – подає до суду клопотання про заборону виїзду за кордон. Суд приймає рішення і передає інформацію про нього до органів прикордонної служби, на яких власне і покладається обовʼязок не випустити особу з країни.

Для вирішення цього питання «раз і назавжди» боржник має три варіанти:

 • погасити заборгованість в повному обсязі;
 • реструктуризувати заборгованість (і, наприклад, виплачувати її частинами);
 • списати борг, ініціювавши процедуру банкрутства (скоро це буде можливим для фізичних осіб).

В якості профілактичних заходів, якщо боржник з якихось підстав не має можливості погасити заборгованість, він може спробувати наступні способи для зняття саме заборони на виїзд за кордон:

 1. Постійно комунікувати з виконавцем, дізнаючись стан своєї справи.

  При невиплаті боргу це не вбереже вас від накладення заборони, але принаймні ви будете обізнані про факт її накладання.

 2. Подати скаргу на постанову суду про заборону на виїзд.

  Можливо, суд виніс її виключно на формальних підставах, і не було доведено факт саме умисного ухиляння від сплати заборгованості. Додатково ви можете дізнатись, через яку саме заборгованість було накладено заборону, і, наприклад, погасити тільки цей борг. Так ви зможете виграти трохи часу.

 3. Оскаржувати сам факт виникнення заборгованості.

  Має сенс, якщо судове рішення, на підставі якого було розпочато виконавче провадження, ще не оскаржувалось. Боржнику потрібно проаналізувати всі обставини, які могли б вплинути на хід справи, проте не були оцінені судом, і викласти це під час свого оскарження.

Звісно, жоден з цих способів не є панацеєю. Тож ми рекомендуємо комбінувати їх: підтримувати комунікацію з виконавцем і хоча б поступово погашати заборгованість. Ви особисто зацікавлені в тому, щоб знати про можливу заборону на виїзд завчасно, бо в такому випадку ви можете керувати власним часом і застосувати якісь способи для зменшення негативних наслідків. Тож тільки від вас залежить, наскільки ви обізнані щодо того, що відбувається в ваших справах.

Богатинська Наталія Олександрівна

Богатинська Наталія Олександрівна
Юрист

Провідні практики:
комерційне та цивільне право,
нерухомість та земельні відносини,
трудове право,
досудове врегулювання спорів

%d такие блоггеры, как: