+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Ніхто не застрахований від поганих погодних умов, але найбільше з економічної точки зору погодні катаклізми впливають на аграріїв, диктуючи, яким буде їх дохід в цьому сезоні.

Тому для тих підприємств, що займаються сільським господарством, буде цікаво дізнатись, які податкові наслідки чекають на них в тому випадку, якщо через погодні умови вони втратили врожай. На жаль, податкові органи (і це не дивно) стоять на необхідності сплачувати ПДВ шляхом нарахування цього податку на ту частину врожаю, яку неможливо далі використовувати в господарській діяльності і яку буде списано. І таке нарахування має проводитись на підставі балансової вартості такого активу (або на підставі вартості придбання такого майна).

Проте, якщо ви категорично не погоджуєтесь з такою позицією, і готові доводити свою думку в судовому порядку, в якості аргументації своєї позиції ви можете спробувати наступне.

Покрокові дії “спілкування” з податковою. 

Тож, ваш перший крок – встановлення причини загибелі врожаю. Скликаєте комісію для обстеження врожаю (оформлюється наказом), встановлюєте причини, оформлюєте їх актом такої комісії. Якщо в цю комісію вам вдасться залучити представника місцевої ради або адміністрації – це вам тільки на користь, включіть його до складу вашої комісії, своїм підписом він засвідчить факти, викладені в акті. Якщо ж врожай загинув, наприклад, через пожежу, не зайвим буде участь уповноваженої особи Служби з надзвичайних ситуацій. Тож можна підібрати відповідну галузеву службу виходячи з причин загибелі посівів. Також можна провести експертизу, проте це викличе додаткові часові і грошові витрати.

Головне – максимально підтвердити причини загибелі врожаю, використовуючи для цього і креативні методи, аби довести форс-мажорність цих обставин.

Наступний крок – списання витрат на посів цього загиблого врожаю. В бухгалтерському обліку це списується як «надзвичайні витрати».

Найцікавіше починається, коли вирішується питання з ПДВ. Чи потрібно сплачувати цей податок з загиблого врожаю? Податкова вважає, що ці витрати не спрямовані на отримання доходу, а отже ніяк не повʼязані з господарською діяльністю. Але на наш погляд, для такого висновку як мінімум має існувати норма закону, що встановлювала б необхідність нарахування ПДВ на загиблі активи. Якщо ж виходити із визначення поняття «господарська діяльність», яке зазначено у ст.14.1.36 ПК України, значення має не стільки факт отримання доходу, а привʼязка конкретно взятої дії/активу до діяльності підприємства в цілому. Тож той факт, що врожай загинув і не зможе більше принести дохід, не скасовує факту спрямованості саме цього врожаю до господарської діяльності підприємства. Зазначимо, що аналогічної думки дотримуються і суди в своїх рішеннях, тож ваша позиція буде аргументованою (справи №21-1513а16, №816/2836/15 та ін.).

Додатково можна посилатись на ст.189.9 НК України, застосовуючи її за аналогією і наполягаючи на тому, що не підпадає під реалізацію випадки ліквідації активів, які доводиться проводити без згоди підприємства.

Тож навіть якщо ви ще не вирішили, чи будете ви оскаржувати необхідність сплати ПДВ, приділіть увагу належному фіксуванню факту загибелі врожаю, саме від аргументованості обставин загибелі залежатиме, чи прийме суд вашу позицію.

Віталіна Єліна
Аудитор

Провідні практики:
ведення обліку, консультування з питань оподаткування та бухгалтерського обліку, проведення перевірок, аудиторська діяльність

%d блогерам подобається це: