+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Під час здійснення операцій з земельними ділянками, як то приватизація, зміна цільового призначення, відвід під будівництво, розділення/обʼєднання ділянок для державної реєстрації проведених дій необхідно розробляти землевпорядну документацію.

Важливою складовою такої землевпорядної документації є акт узгодження меж земельної ділянки. Цим документом підтверджуються фактичні межі ділянки, в тому числі і перед проведенням кадастрової зйомки. Підписання такого акту підтверджує, що з власниками сусідніх земельних ділянок нема суперечок щодо розмірів і меж ділянок. Без даного акту неможливо буде зареєструвати право власності чи користування ділянкою у відповідному державному реєстрі.

Хто оформлює акт узгодження меж земельної ділянки?

Такий акт розробляється організацією, яка займатиметься вашою землевпорядною документацією. Геодезисти встановлюють межі, розміри, площу, розміщення та інші параметри земельної ділянки безпосередньо на місці з використанням спеціального обладнання та встановлює межові знаки на ділянці безпосередньо під час підписання акту узгодження.

На підписанні акту мають бути присутні і власник (користувач) земельної ділянки, і власники (користувачі) суміжних земельних ділянок.

Проблеми можуть бути якщо хтось з сусідів відмовляється підписувати акт чи його підпис неможливо отримати у звʼязку з його відсутністю.

В даному випадку зацікавлена особа може звернутись до наступних інстанцій:
  1. Орган місцевого самоврядування

За Земельним Кодексом України (ст.158) органи місцевої влади мають повноваження на вирішення земельних спорів. Тому, у випадку відмови від підписання акту можна звернутись до місцевої чи сільської ради, і відповідна комісія дослідить ділянку, проведе відповідне засідання за участю осіб, між якими виник спір. Якщо знайти сторону, яка має підписати акт, неможливо, буде прийнято рішення про узгодження акту без цієї сторони.

Якщо ж комісія встановить, що відмова від підписання акту безпідставна – вона рекомендує сторонам врегулювати це питання шляхом переговорів, і цей протокол комісії долучається до землевпорядної документації. Якщо і в даному випадку буде відмова – наступним кроком є вирішення питання в суді.

  1. Суд

В суді також можна вирішити це питання. Якщо відмова від підписання акту безпідставна, це можна кваліфікувати як створення перешкод в користуванні земельною ділянкою. Тому позовні вимоги мають бути сформульовані у спосіб зобовʼязання відповідача підписати акт узгодження або підтвердити узгодження меж без підпису такої особи.

Після вирішення цього питання акт узгодження меж земельної ділянки долучається до землевпорядної документації і можна продовжувати процес підтвердження своїх прав на користування такою ділянкою.

Богатинська Наталія Олександрівна

Богатинська Наталія Олександрівна
Юрист

Провідні практики: 
комерційне та цивільне право
нерухомість та земельні відносини
трудове право
досудове врегулювання спорів

%d блогерам подобається це: