+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Наприкінці 2017 року учасники цивільних і господарських процесів отримали можливість самостійно замовляти експертні дослідження для подальшої їх подачі під час судового розгляду в якості доказів. Чи змінило це щось в розгляді судових справ?

Відповідно до чинного законодавства, доцільність призначення експертизи виникає, якщо є необхідність отримання висновку в сфері, що не стосується правознавства. Суд має право самостійно призначити експертизу, якщо жодною зі сторін не надано експертних висновків (або їх правильність викликає сумніви), а необхідність в них є об’єктивною (ст.103 Цивільного Кодексу України і ст.99 Господарського Кодексу України).

Зазвичай суди без зайвих питань приймають і долучають до матеріалів справи експертні висновки, подані сторонами. Це навіть дозволяє дещо прискорити судовий розгляд.

Проте перш ніж бігти замовляти такий висновок, слід проаналізувати доцільність такого замовлення із загальною стратегією вашої судової справи.

По-перше, експертний висновок варто замовляти, якщо ви точно впевнені в переліку питань, які варто поставити експерту, а також в документах, що будуть надані для дослідження. В інакшому випадку є ризик, що:

  • ваш опонент пред’явить експертний висновок з протилежною думкою, внаслідок чого суд або орієнтуватиметься на нього (якщо він вважатиме його більш обґрунтованим), або призначить ще одну експертизу, поклавши витрати на сторін;
  • ваш опонент заявить, що ви надали експерту «неправильні матеріали» для проведення дослідження (такі аргументи часто застосовуються, наприклад, в справах щодо інтелектуальної власності) і суд знов таки призначить ще одну експертизу.
У випадку ж, якщо експертиза призначатиметься за судовим рішенням, суд сам і вирішить, які матеріали надати експерту, а отже вірогідність таких махінацій мінімальна.

Зважаючи на це, слід звертати увагу, якщо експертний висновок надав ваш опонент. Він також може бути нерелевантним, ґрунтуватись на хибних доказах, або взагалі бути поданим на підставі інших матеріалів.

Якщо ж ви все ж таки вирішили самостійно подавати експертний висновок, то подати його краще одразу з позовом (якщо ви позивач), або із запереченням на позов (якщо ви відповідач). Якщо позов (або заперечення) необхідно подати терміново, а експертне дослідження ще незавершене, в поданих документах вкажіть, що пізніше буде подано такий експертний висновок і зазначте причини, чому ви не можете зробити це одразу. В той же час, одночасно з подачею своїх документів ви можете заявити клопотання про призначення судової експертизи, і тоді вже сам суд визначить матеріали, ґрунтуючись на яких і буде проведена експертиза.

І трішки про статус експерта. Незалежно від того, замовили ви експертизу самостійно, чи її призначив суд, експерт матиме ті самі права і обовʼязки і має в своєму висновку зазначити, що він повідомлений про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок (ст.384 Кримінального Кодексу України). Експертний висновок оцінюватиметься разом з іншими матеріалами, і може навіть в подальшому не бути прийнятим судом, якщо будуть сумніви в його обʼєктивності. Також експерт може бути викликаний і в судове засідання для розʼяснення питань його дослідження.

Тож, експертний висновок – важливій і вагомий доказ в судових справах, і дозволяє значно зменшити строк судового провадження. Проте перш ніж замовляти його до того, як його призначить суд, варто проаналізувати свою стратегію для розуміння ризиків додаткових фінансових та часових витрат.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Голова адвокатського об’єднання. Адвокат.

Провідні практики: 
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.

%d такие блоггеры, как: