+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Все більше правочинів, особливо в сфері В2С, зараз укладаються в мережі інтернет. При цьому, важливим залишається питання належного оформлення таких договірних відносин. Чинне законодавство, зокрема, ст.639 ЦК України, дозволяє укладати договори через інформаційно-телекомунікаційні системи, що будуть вважатися домовленістю, укладеною в письмовій формі.

Але дуже важливо, щоб в такому договорі було досягнуто згоди про всі істотні умови такого правочину, а також сторони своїми діями підтвердили наявність такої згоди.

Укладання таких електронних договорів можливе як шляхом досягнення згоди під час електронного спілкування (наприклад, електронною поштою), так і шляхом створення окремого електронного документу, в якому будуть сформульовані умови домовленості.

Питання ідентифікації

Основна проблема в електронних договорах – питання ідентифікації сторін. Якщо форма договору – електронна, то й ідентифікація буде електронною.

Якщо договір укладається в домовленостях електронною поштою – воля сторін буде виражена в змісті такого листування. Якщо ж домовленість формується як приєднання до договору – підписання та ідентифікація можлива в декілька способів:

 1. Електронний підпис під час заповнення стандартної форми.
  Споживач вносить свої дані, за необхідності – завантажує скан-копії документів, а потім натискає кнопку «погодитись». Договір
  вважатиметься укладеним в електронній формі.
 2. Одноразовим ідентифікатором.
  Це пароль, який система надсилає вам на телефон або електрону пошту для підтвердження вашої згоди на проведення операції, або ж шляхом реєстрації в якості користувача на веб-ресурсі (коли в якості ідентифікатора у вас будуть власні логін та пароль).
 3. Факсимільного підпису.
  Використовується, якщо у сторін є аналоги власноручних підписів, проте фактично майже не застосовується, оскільки фактичного підписанта буде складно ідентифікувати.
 4. Електронного цифрового підпису.
  Цей спосіб застосовується, якщо угода оформлюється у вигляді окремого документу. На документ накладається підпис із використанням кодового ключа, що дозволяє перевірити і встановити підписанта.

В будь-якому випадку, не зважаючи на обрану модель, в договорі варто прописати, за яких умов згода щодо його умов вважатиметься досягнутою, а договір – підписаним.

Незважаючи на всі ці складнощі, використання електронних договорів надає більше переваг для потенційних споживачів, ніж сумнівів щодо підписання електронних угод з ними. Тож якщо ви на вашому веб-ресурсі детально пропишите весь механізм дій, а в договорі зазначите обовʼязкові умови – ризиків для виникнення питань до таких правочинів будуть мінімальні.

Дробиш Євгенія Дмитрівна

Дробиш Євгенія Дмитрівна
Юрист

Провідні практики:
господарське право і процес,
медіа право,
інформаційне право,
адміністративне право та процес,
інтелектуальна власність

%d блогерам подобається це: