+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Новий тренд в перевірці бізнесу – так звані «комбіновані» перевірки, коли до вас одразу приходять і правоохоронні органи з обшуком чи оглядом, і контролюючі органи з перевіркою. З точки зору державних органів, придумали непогано: і час економлять, і шоковані працівники не заважають проводити податкову перевірку. Самим же працівникам та власникам бізнесу таке не часто подобається, оскільки і працювати заважає, і наслідки не дуже позитивні.

Наведемо декілька основних рекомендацій щодо того, як краще поводитись під час таких перевірок щоб мінімізувати можливі негативні наслідки.

  • Обовʼязково перевірте наявність процесуального документу, на підставі якого правоохоронні органи планують попасти у ваше приміщення. Скоріше за все, це буде ухвала суду про обшук чи огляд. Ознайомтесь, чи відповідає вона дійсності і службовому посвідченню представника правоохоронного органу (чи уповноважений представник прийшов, чи не закінчились строки, чи правильно вказано субʼєкта господарювання, чи правильно зазначену адресу і т.д.), і, оскільки обидві ці слідчі дії передбачають відеофіксацію – всі свої заперечення оголошуйте так, щоб вони знайшли своє відображення на відеофіксації.
  • Перевірте наявність документів, що підтверджують правомочності працівників контролюючих органів. Цікаво, що правоохоронні органи можуть залучити такого працівника в якості спеціаліста користуючись ст.71 КПК України, користуючись там, що на це не обовʼязково отримувати дозвіл суду. В такому випадку, все одно перевірте постанову, якою долучено цього представника до проведення слідчої дії.
  • Якщо ж представник контролюючого органу вирішить діяти самостійно, і предʼявить власні документи на проведення перевірки – ознайомтесь з ними на предмет законності і, якщо знайдено невідповідність – скористуйтесь правом на недопуск до проведення перевірки.
  • Максимально обмежте можливість представників правоохоронних та контролюючих органів спілкуватись з вашими працівниками, розʼяснивши представникам вашої компанії їх право не надавати пояснення, оскільки такі питання не є допитом як слідчою дією і відповідальність за відмову контактувати не настає. Як показує практика – чим менше працівники контактують з правоохоронцями під час перевірки – тим менше негативних наслідків після такої слідчої дії і тим швидше вона закінчується.
  • З обережністю ставтесь до вимог передати оригінали документів. Якщо в постанові суду нічого не сказано про передачу оригіналів – не віддавайте документи. Навіть копії передавайте під розпис і з деталізацією, що саме було надане.
  • Всі дії контролюючих чи правоохоронних органів, які були проведені всупереч закону або навіть просто викликали у вас якісь сумніви, внесіть до документу, який буде складено по закінченню таких процесуальних дій (і протокол обшуку, і акт перевірки, або ж навіть акт про недопуск до перевірки). В документах контролюючих органів обовʼязково зазначте, що їх дії проводились із залученням правоохоронних органів. Також необхідно зазначити весь перелік переданих документів та інших речей, якщо вони були вилучені.

Таким чином, завдання субʼєкта господарювання – максимально зафіксувати все, що відбувалось, щоб в подальшому була можливість оспорювати штрафи і в адміністративному, і визнати отримані докази недопустимими і в кримінальному порядку.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Комерційний директор, Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики: 
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат

 

%d блогерам подобається це: