+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Зважаючи на всебічне поширення соціальних мереж, немає нічого дивного в тому, що суди  поступово вписують їх в свою практику.
Цікавою, на наш погляд, стала справа №583/792/19 про захист честі та гідності, із посиланням на те, що відповідач розміщував недостовірну інформацію на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook. Одночасно з позовом позивач подав заяву про забезпечення доказів, для виконання якої просив суд оглянути відповідний акаунт відповідача у мережі та зафіксувати розміщення такої інформації. Обгрунтуванням необхідності такого огляду позивач зазначив те, що відповідач може в будь-який момент самостійно видалити інформацію, і дослідити її під час судового засідання буде вже неможливо.

І суд першої інстанції, і апеляційної не погодились із таким клопотанням позивача, аргументуючи це наступним чином.

При поданні заяви про забезпечення доказів позивач обовʼязково має зазначити обставини, які дають підстави вважати, що в подальшому докази може бути знищено. Крім того, відповідно до змісту ст.116 ЦПК України, суди дійсно беруть участь у забезпеченні доказів, проте лише в тих випадках, коли сторона не може самостійно реалізувати таке забезпечення доказів. В даному ж випадку, позивач міг зробити фото- та відео-фіксацію матеріалів, розміщених в акаунті соціальної мережі відповідача. Крім того, окрім самостійної фіксації, позивач має можливість звернутись до спеціалізованих організацій (наприклад, Український центр підтримки номерів і адрес), який проведе фіксацію вказаної веб-сторінки, оформивши це у експертний висновок, який можна подати до суду в якості доказу.

Тож, зважаючи на те, що цивільне процесуальне законодавство покладає обовʼязок доказування і надання доказів на сторони – позивачу варто заздалегідь подбати про формування доказової бази і оформлення її в належне джерело доказів, і не покладати великі надії на участь суду в цьому процесі. Добре, що сучасні технічні можливості позволяють робити це самостійно.

Дробиш Євгенія Дмитрівна

Дробиш Євгенія Дмитрівна
Юрист

Провідні практики:
господарське право та процес,
медіа право,
інформаційне право,
адміністративне право та процес,
інтелектуальна власність

%d блогерам подобається це: