+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Восени в Україні почне діяти новий кодекс про банкрутство, тож починаємо поступово розбирати, які зміни принесе нам змінене законодавство.

Основне нововведення, на наш погляд, полягає в веденні можливості фізичних осіб також бути банкрутами. Причому ініціювати цю процедуру може лише сама особа, а не його кредитори.

Звісно ж, для початку процедури банкрутства така фізична особа має відповідати певним критеріям:
  • Не менше ніж 2 місяці особа не може виконувати більше половини своїх зобовʼязань;
  • Її заборгованість перед кредиторами складає не менше 30 мінімальних зарплат;
  • Обставини підтверджують неможливість виконання зобовʼязань;
  • Наявне рішення в рамках виконавчого провадження про те, що у особи відсутнє майно, яким можна було б забезпечити заборгованість.

Особа може бути визнана банкрутом не частіше 1 разу за 5 років, і це покладає на неї певні негативні наслідки. Визнання банкрутом – це не тільки спосіб уникнути заборгованостей і не виплачувати їх. Особа не матиме права укладати договори, їздити за кордон, реалізовувати майно. Тож це не є виходом із ситуації для уникнення виплат по своїм боргам.

Наступне важливе нововведення – спрощення ініціювання процедури банкрутства субʼєктів господарювання. Якщо зараз для цього потрібно мати заборгованість на певну суму, то за новим законом необхідно буде лише документально підтвердити всі обставини, що пояснюють неплатоспроможність особи.

Щодо інших нововведень – тезисно виділимо важливі моменти, про що варто памʼятати:
  • Для зменшення випадків зловживання нове законодавство забороняє можливість укладання мирових угод між сторонами.
  • Арбітражні керуючі отримують більший обсяг повноважень (в тому числі доступ до конфіденційної інформації), і пропорційно збільшується їх відповідальність за неналежне виконання своїх зобовʼязань.
  • На керівника субʼєкта господарювання покладається відповідальність за неініціювання процедури банкрутства у випадках, коли він розумів, що виплата заборгованості одному кредитору унеможливить розрахунок з іншими кредиторами. Відповідно, кредитори зможуть скаржитись не тільки на юридичну особу-боржника, а і на керівника як на фізичну особу.
  • Зменшення кількості процесуальних документів, які можливо оскаржити в касаційній інстанції. За належної і професійної роботи судів першої та апеляційної інстанції, ця норма значно зменшить навантаження на Верховний Суд.

Ми ще не знаємо, наскільки ефективно проявлять себе ці нововведення, застосовуватимуться вони «на благо» чи стануть новими способами для списання боргів. Проте від кожного з нас залежить, як ми будемо застосовувати ці норми і в яке позитивне русло спрямуємо нашу діяльність.

Разкевич Андрій Петрович

Разкевич Андрій Петрович
Юрист

Провідні практики:
корпоративне право / M&A,
господарське право,
цивільне право.

%d блогерам подобається це: