+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Зважаючи, що боротьба з корупцією є одним з основних завдань України перед світовою спільнотою, випадки розслідування таких злочинів, а тим більше – притягнення до відповідальності за них завжди супроводжується значним ажіотажем. Зважаючи на передвиборчу компанію, цілком ймовірне зростання кількості розслідувань за підозрами в корупції, тому ми хотіли б поговорити про особливості таких злочинів, а також про стратегію адвокатів під час захисту таких клієнтів.

Судова практика показує, що найпоширенішими корупційними злочинами є зловживання службовим становищем / владою, хабарництво та підкуп. Особливостями таких злочинів є зменшена кількість можливостей для помʼякшення відповідальності.

Наприклад, єдиною можливістю для звільнення від відповідальності буде закінчення строків давності. Зважаючи на тривалість таких строків (від 2 до 15 років) вірогідність такого звільнення вкрай мала.

Ще одна особливість – неможливість заміни покарання у вигляді позбавлення волі на більш мʼяке, з застосуванням так званого «випробувального терміну» і неможливість повного звільнення від покарання за «бездоганну поведінку (ст.74 Кримінального кодексу України). Дострокове ж звільнення можливе лише після фактичного відбуття не менше 2/3 призначеного покарання.

Тож, з урахуванням такого суворого законодавства адвокати мають обирати стратегію захисту для таких клієнтів.

Зазвичай, обрана стратегія захисту спрямована або на повне заперечення обвинувачення, або на пошук помʼякшуючих обставин, які зроблять покарання менш суворим.

І якщо заперечення обвинувачення зі сподіванням на виправдувальний вирок – це програма максимум, то зменшення можливих негативних наслідків це обовʼязкова програма. Так, адвокат може обрати стратегію для перекваліфікації злочину на «некорупційне діяння», наприклад, зі зловживання владою на службову недбалість. Якщо вдасться – особи мають всі шанси обійти описані вище обмеження щодо мʼякості покарання та звільнення від відповідальності. Суд, в свою чергу, не може звинуватити особу в іншому діянні, ніж описане в обвинувальному вироку, тож гірше від таких дій обвинуваченому точно не стане.

Ще один етап – пошук усіх можливих способів для помʼякшення покарання, включаючи участь особи в усуненні негативних наслідків свого діяння. Застосовують також і такі обставини, як ризик, примус, необхідність. В певних умовах це також може зменшити відповідальність.

Як бачимо, захист особи у корупційних злочинах – складна справа, тому варто пробувати всі можливі способи. В той же час, така складність цілком виправдана суспільною небезпечністю цього діяння, і має разом із свідомістю суспільства зменшувати корупцію в країні.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики:
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.

%d такие блоггеры, как: