+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Стягнення боргу з іноземного громадянина, незважаючи на встановлене ст.26 Конституції України правило, що на іноземців розповсюджується такі самі права та обов’язки, що і на громадян України, інтуїтивно викликають деякі побоювання ускладнень, викликаних специфічним статусом боржника. Проте, такі справи, хоч і мають певні особливості (наприклад, в будь-якому випадку судочинство буде вестись за правилами країни, в якій відбувається провадження, без урахування резиденства іноземного елемента), проте в більшості підпадають під українські процесуальні норми.

Окремо порядок стягнення боргу з іноземного громадянина врегульовано статтею 77 Закону України «Про виконавче провадження». Для відкриття виконавчого провадження щодо іноземця в Україні потрібно щоб він або проживав тут, або мав майно. Відкривається таке виконавче провадження, відповідно, за рішенням суду.

Під час планування стягнення заборгованості з іноземця варто розуміти, що хоча до нього будуть застосовуватись такі ж самі правила в частині порядку звернення стягнення (накладення арешту, вилучення, реалізація), все це займе трохи більше часу, ніж при роботі з боржником-резидентом України. Для «нейтралізації» цього суд може винести рішення щодо тимчасового обмеження права особи на виїзд за кордон, проте це не буде гарантією фактичного стягнення коштів, оскільки у особи може не виявитись майна для арешту і подальшої реалізації. 

У випадку, якщо в боржника-іноземця відсутнє майно на території України, проте є інформація, що таке майно є на території інших держав, можна реалізувати процедуру виконання українського судового рішення в іншій державі. Таке рішення буде виконуватись за правилами держави, де наявне майно і де власне відбуватиметься виконання, проте правила виконання такого українського судового рішення залежатимуть від умов міжнародного договору, укладеного між Україною та іноземною країною. Звернення до іноземної країни відбувається зазвичай в формі клопотання, складеного відповідно до умов міжнародного договору і з обов’язковими реквізитами.

Висновок: процедура стягнення боргу з іноземного громадянина не буде відрізнятись від звичайної процедури у випадку, якщо в боржника наявне майно на території України, на яке може бути накладено стягнення. В іншому випадку стягувач має додаткову можливість стягнення закордонного майна боржника, що відбувається за правилами міжнародних договорів, ратифікованих Україною.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Адвокат. Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики:
судова практика,
захист у сфері економічних правопорушень,
захист при ДТП,
сімейний адвокат.

%d такие блоггеры, как: