+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Останнім часом збільшилась кількість звернень щодо порядку поводження з колекторами. Звісно, кожна справа має свої унікальні особливості, проте вважаємо за доцільне скласти коротку інструкцію про те, на що звернути увагу під час спілкування з колекторами і яким має бути базовий алгоритм дій.

На жаль, через специфіку поведінки, що може йти поруч з погрозами і навіть іноді з фізичним насильством, і з відсутністю законодавчого регулювання колекторської діяльності, ми в більшості остерігаємось таких осіб і дуже переживаємо навіть у незначних випадках. Саме тому варто знати свої права і основні дії, що варто впровадити, якщо щодо вас застосовано міри несанкціонованого стягнення грошей.

Як діяти, якщо Вам трапилось стикнутись з колекторами?
  1. Зламайте шаблон спілкування

Всі «скрипти» колекторів розраховані на те, що боржник (жертва) боятиметься. Тому як би страшно вам не було – варто глибоко видихнути і направити свої зусилля на впевнену розмову. Під час спілкування можна застосовувати будь-які прийоми, які змусять колектора відійти від звичного йому шаблону і продемонструють вашу впевненість.

  1. Записуйте розмови

Хоча притягнути колектора до відповідальності важко, якщо погрози перейдуть на наступну стадію вам варто мати докази обґрунтованості ваших побоювань за власне життя. Тому завжди записуйте такі розмови, щоб мати можливість предʼявити це в поліції.

  1. Перевірте правомірність вимог

Так, дійсно, продаж боргу – звична справа. Тому якщо у вас є або була заборгованість (кредит в банку, наприклад), поцікавтесь, що сталося із особою, яка позичила вам гроші. Навіть якщо ви виплатили борг повністю – знайдіть документальне підтвердження і у випадку повторної розмови зверніть на це увагу.

Перевірте договір позики або кредиту. В ньому міг бути прописаний механізм заміни сторони в зобовʼязанні. Якщо за договором вас про таку заміну мали повідомити, але не зробили це – такі вимоги точно будуть незаконними.

  1. Перевірте наявність судового рішення щодо вас

Цілком можлива ситуація, що щодо стягнення з вас заборгованості було відкрито судову справу, а ви були не в курсі (якщо був заочний розгляд). В такому випадку, якщо у вас є заперечення щодо такої заборгованості, ви маєте право оскаржити до суду таке стягнення, надавши свої доводи та їх документальне підтвердження.

Якщо колектори вам на пошту прислали судовий позов – теж не лякайтесь. Спочатку на веб-ресурсі судової влади перевірте, чи дійсно було відкрито судову справу і фігуруєте ви хоч десь як відповідач. Можливо, це просто спроба налякати.

Не варто також боятись залякувань про кримінальну відповідальність за невиконання судового рішення (яке ще треба довести, що воно є). Щоб нести відповідальність за цей злочин треба довести умисність невиконання рішення суду. А у випадку, коли особа не знала про таке рішення – це неможливо.

Психологічно найважче – коли колектори з питання заборгованості дзвонять вашим родичам і залякують їх. Але навіть в таких випадках не можна вестись на провокації і робити необдумані кроки.

Тож у випадку, коли ви відчуваєте, що не можете впоратись самостійно, радимо звернутись до поліції для відкриття кримінальної справи проти колекторів, або до адвоката, який допоможе вам з плануванням стратегії в цій справі

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Голова адвокатського об’єднання. Партнер.

Провідні практики: 
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.

%d блогерам подобається це: