+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Чинне податкове законодавство дає чимало можливостей платнику податків для захисту своїх прав, проте дуже часто змушує його швидко реагувати на дії контролюючих органів. Яскравий приклад – можливість не допустити контролюючий орган до проведення податкової перевірки. Швидко і зважено дане питання потрібно вирішити тому, що якщо представники податкової були фактично допущені до проведення перевірки – в подальшому платник податків позбавляється права оскаржити рішення (наказ) про призначення перевірки. Своїм допуском платник податків легітимізує призначенні перевіркиі в подальшому може оскаржувати лише порядок її проведення і наслідки у вигляді штрафів.

В той же час, недопуск до проведення податкової перевірки несе інший ризик – на підставі ст.94 Податкового Кодексу України податкова може накласти адміністративний арешт на майно платника податків. Хоча такий арешт передбачений як виключна міра впливу на платника податків, це не заважає податковому органу застосовувати його за кожної зручної нагоди.

Для недопущення свавілля податківців, законодавство передбачило необхідність підтвердження накладеного арешту судовим рішенням, яке має бути винесене протягом 96 годин з моменту накладення арешту. Проте законодавство не передбачає, протягом якого строку з моменту недопущення до перевірки контролюючий орган має прийняти рішення накласти такий арешт.

Тому нам варто звернути увагу на судову практику з цього питання.

Верховний Суд при розгляді справи №819/2388/17 зробив висновок, що в даному випадку підлягає до застосування ст.283 КАС України, яка передбачає строк в 24 години для звернення до суду контролюючого органу з моменту, коли він виявив підстави для такого звернення. Відповідно до ст.270 КАС України, щодо таких заяв не може бути прийнято рішення про подовження строку для звернення, і якщо заявник не вклався в строк – його заява залишається без розгляду.

Відлік строку в даному випадку має вестись з моменту недопуску представників контролюючого органу до перевірки. Тож податкова в 24 години має і прийняти рішення про накладення арешту, і звернутись до суду для його підтвердження.

Незважаючи на таку усталену позицію, для забезпечення своїх прав платнику податків варто відслідковувати подання податковим заяв до суду щодо накладеного адміністративного арешту і в процесі засідання звертати увагу суддів на виявлені недоліки.

Сергєєв Петро Олександрович

Сергєєв Петро Олександрович
Адвокат. Директор ЮФ ЮВІТО

Провідні практики:
захист прав та інтересів в судах,
супроводження та ведення господарської діяльності

%d блогерам подобається це: