+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Вже рік як сторона захисту у кримінальному процесі отримала право оскаржувати підозри, винесені слідчим. Не зважаючи на те, що судова практика з цих питань досить неоднозначна, позитивне оскарження підозри має в собі низку переваг:

  • Скасовано статус підозрюваного – можна скасувати і запобіжний захист;
  • Формується позитивна репутація про особу, що зміцнює позиції захисту, оскільки слідство діє з процесуальними порушеннями.

В той же час, навіть при оскарженні вручення підозри особа не застрахована від того, що слідчий, оперативно усунувши зазначені в судовому рішенні недоліки, вручить її повторно. Іноді навіть не усунувши недоліки, оскільки це не заборонено законодавством. І це знову повертає нас на шлях оскарження.

Судді досі визначаються, на що ж саме слід звертати увагу при розгляді таких справ: оцінювати докази, обґрунтованість підозри чи виключно процесуальні дії сторін? Як би то не було, наразі можна пробувати оскаржити підозру за наступних підстав.

Процесуальні порушення при врученні повідомлення про підозру

Тут можуть застосовуватись усі види порушень. Показовою є справа №263/11808/18, коли підозра була вручена ще до внесення інформації про злочин до ЄРДР. Щоправда, ця підозра була скасована лише в апеляційній інстанції, суд першої ж інстанції не помітив нічого дивного ні в підписах різних слідчих, ні в направленні повідомлення про підозру поштою. Додатково процесуальними порушеннями можуть бути: не зазначення інформації про злочин, неправомірний порядок направлення підозри та інше.

Обґрунтованість підозри

В даному випадку суддя оцінює докази, на яких ґрунтується підозра. Наприклад, в справі №761/8619/19 суддя розглядав докази і алібі підозрюваної особи, з яких можна було зробити однозначний висновок про неможливість вчинення злочину цією особою. Суддя зробив висновок, що процесуальний порядок порушено не було (хоча підозра знов ж таки направлялась поштою), проте її зміст не відповідає чинному законодавству.

Звісно ж, суддям простіше аналізувати скарги на винесені підозри з процесуальних підстав, оскільки досі не сформовано єдину позицію, чи входить аналіз змісту підозри на підстави її винесення до обʼєкту дослідження слідчим суддею. Крім того, навіть деякі процесуальні порушення (наприклад, зазначення не правильної адреси, як у справі №592/3554/19, не може бути достатньою підставою для її скасування).

Як бачимо, скасування підозри – досить дієвий спосіб захисту, який можна і потрібно використовувати. Проте різноманіття судових рішень схиляє нас до того, що з цього питання дуже потрібні висновки Верховного Суду, для уніфікації таких справ.

Чаплієва Кристіна Володимирівна


Чаплієва Кристіна Володимирівна
Адвокат. Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики:
судова практика,
захист у сфері економічних правопорушень,
захист при ДТП,
сімейний адвокат.

%d блогерам подобається це: