+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Чинне законодавство України серед гарантій стягнення невиплачених аліментів передбачає такий вид впливу на боржника і компенсацію для стягувача, як стягнення пені (неустойки), за весь період несвоєчасної сплати аліментів. При цьому, в даному випадку не матиме значення аліменти було призначено за судовим рішенням чи встановлено угодою між батьками.

Розмір такої пені, що нараховується – 1% від суми несплачених аліментів, і підлягає нарахуванню за кожен день прострочення. Важливо, щоб розмір нарахованої пені не перевищував 100% заборгованості з суми аліментів.

Оскільки питання нарахування і стягнення пені вирішується судом – важливо зважати на судову практику, що сформувалась з цього питання. Тому варто знати, що у 2018 році Верховний Суд у справі №572/1762/15-ц запропонував новий порядок нарахування пені на аліментну заборгованість. Суд постановив, що оскільки виплата аліментів є періодичним платежем, суди під час розгляду таких справ зобовʼязані:

  • встановити суму несплачених аліментів;
  • строк, до закінчення якого мав бути сплачений кожен з платежів;
  • обрахувати розмір пені окремо за кожним щомісячним платежем (від дня, з якого платіж мав бути сплачений, до дня, коли було винесено судове рішення);
  • вирахувати загальну суму пені за сукупністю усіх місяців прострочення.

Через те, що пеня за кожен місяць не обмежується лише тим місяцем, коли платіж не було стягнуто, загальна сума, обрахована до сплати, після всіх розрахунків буде приблизно на 1/3 більше за суму, яка розраховувалась би за попередньою позицією Верховного Суду (1% від загальної несплаченої суми, розраховуючи з останнього несплаченого платежу).

І хоча це судове рішення вже отримало своє впровадження в судовій практиці, неоднакові застосування ст.196 Сімейного Кодексу України все ще трапляються, що має виправлятись вищестоящими судовими інстанціями і обовʼязково аргументуватись позицією сторони під час судового розгляду (адже легше одразу звернути увагу суду, ніж чекати на «перероблене» рішення по всім інстанціям).

Тож як бачимо, зазначена вище позиція Верховного Суду спрямована на вирішення проблеми неоднакового застосування судами норм щодо порядку нарахування пені під час стягнення аліментів і дозволяє більше захистити права отримувачів аліментів. Залишається сподіватись, що ця правова позиція буде впроваджуватись судами належним чином.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики:
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.

%d блогерам подобається це: