+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

А ми продовжуємо знайомити вас з деякими аспектами змін у процесуальному законодавстві, які діють в Україні на сьогодній день.

В цій статті ми розповімо про таке поняття як «зловживання процесуальними правами», яке з᾿явилось в КАС України.

В принципі кожній особі, яка бере участь в судових процесах таке поняття відоме давно, проте тільки відносно нещодавно з᾿явилась відповідальність за такі дії в адміністративному процесі.

Відтепер, в ст.45 КАС України закріплено деякі види відповідальності за зловживання правами, а також визначено невиключний перелік дій, які можуть тлумачитись як таке зловживання.

Зауважимо, що загального поняття «зловживання» Кодексом так і не встановлено, але викликано це тим, що майже неможливо визначити повний перелік дій, які підпадатимуть під це поняття, тож маємо на увазі, що зловживанням можуть бути визнані всі дії, з використанням яких сторони затягують судовий процес або процедуру виконання судового рішення.

Способи «зловживання» процесуальними правами згідно чинного КАС України.

Найпоширенішими способами такого зловживання зазвичай визначають одночасне подання декількох позовів, безпідставне поєднання позовних вимог для зміни підсудності спору, подання завідомо безпідставних позовів та інше.

При цьому, чи будуть дії саме «зловживанням» суд має визначати у кожному конкретному випадку, з урахуванням всіх обставин справи.

Логічно, що інша сторона має можливість звертати увагу суду на дії сторони, які теоретично можуть бути розціненими як «зловживання», проте робити це слід лише тоді, коли факт зловживання можна підтвердити хоч якимись доказами.

зловживання

Варіантами відповідальності за такі дії, які затягують судовий процес, законодавство визначає штраф, а також залишення поданого документу без розгляду. При цьому, ані законодавством України, ані міжнародними актами не заборонено повторне подання спірного позову або скарги.

Тому, мабуть, найбільш дієвою відповідальністю буде покладання на сторону, яка зловживає своїми процесуальними правами, усіх витрат судового процесу незважаючи на результат вирішення спору.

Ще одним цікавим моментом є те, що особою, на яку буде покладено штраф за зловживання процесуальними правами може бути не тільки сторона по справі, а і її представник.

Як бачимо, нововведення є, безумовно, корисним. Але судам доведеться пройти досить довгий і складний шлях для формування судової практики щодо того, які саме дії і в якій мірі вважатимуться зловживанням процесуальними правами.

%d такие блоггеры, как: