+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Перевірки Держпраці і значні штрафи не залишають роботодавцям іншого вибору, окрім як почати детально розбиратись в нормах трудового законодавства. Тому в даній статі ми хотіли б висвітлити деякі питання скорочення працівників, де можуть бути настільки явні порушення законодавства, що суд майже гарантовано прийме рішення про поновлення такого працівника на роботі і про виплату йому зарплати за цей період.
В даній статті ми розглядаємо питання саме скорочення працівника, не повʼязане з його протиправними діями як то прогули, стан спʼяніння на роботі та інше.

На що варто звернути увагу при скороченні? 

Тож, перед тим, як ви вирішили звільнити працівника, варто пересвідчитись, що:

1. Ви врахували право конкретного працівника на залишення на роботі.
Статтею 42 КЗпП України встановлений перелік осіб, що мають переважне право на залишення на своєму робочому місці у випадку масового скорочення. Цей список враховує як кваліфікацію, так і деякі особисті якості працівника. На жаль, законодавство не встановлює, як саме визначати рівень кваліфікації, тож відповідь на це питання можна шукати в судовій практиці та експериментувати з доказами.

2. Ви запропонували працівнику, що звільняється, наявні вакантні посади.
При цьому варто враховувати, що запропоновані посади не обовʼязково мають бути такого самого спрямування і кваліфікації, може бути запропонована робота, що не потребує спеціальних знань. Якщо ж ви абсолютно точно впевнені, що працівник не впорається з новими обовʼязками, таку позицію варто підкріпити доказами і бути готовим в суді відстоювати та аргументувати це.

3. Ви маєте економічне та господарське обґрунтування скорочення штату.
Для цього скорочення штату має бути оформлено відповідними кадровими документами із зазначенням причин скорочення. Варто бути готовими, на вимогу суду, предʼявити докази необхідності такого скорочення (звіти, що відображатимуть економічні показники підприємства).

4. Ви не звільнили працівника, звільнення якого заборонене законодавством.
КЗпП України встановлено перелік осіб, звільнення яких заборонено на законодавчому рівні (наприклад, статті 184, 186-1, 197, 119,252 стосуються вагітних жінок, молоді та ін.). Якщо ви маєте працівників даних категорій – врахуйте це.

Як бачимо, не дивлячись на зміни в підходах до роботи, чинне законодавство все ще більше спрямоване на захист працівників. Тож які б прогресивні методи ви не використовували – не забувайте про нормативне врегулювання.

Богатинська Наталія Олександрівна

Богатинська Наталія Олександрівна
Юрист

Провідні практики:
комерційне та цивільне право,
нерухомість та земельні відносини,
трудове право,
досудове врегулювання спорів

%d блогерам подобається це: