+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

15 квітня 2019 року спливає строк для сплати штрафів за не працевлаштування осіб з інвалідністю тих роботодавців, що мають обовʼязок такого працевлаштування.

У звʼязку з цим вважаємо за необхідне звернути увагу на основну інформацію з цього питання, щоб бути озброєним.

Як встановлено законом? 

Чинне законодавство встановлює так звані квоти для працевлаштування осіб з інвалідністю: одна особа на кількість працівників від 8 до 25 осіб, і 4% для колективів більше 25 осіб.

Роботодавці, в яких виникає такий обовʼязок, мають бути зареєстровані в Фонді соціального захисту інвалідів і щорічно подавати звітність про загальну кількість працюючих на кількість працюючих осіб з інвалідністю. У випадку, якщо після реєстрації у роботодавця відбулися зміни (наприклад, зміна назви, адреси, керівника і так далі) – про це також треба повідомити Фонд не пізніше ніж через 10 днів після проведених змін.

В строк до 1 березня такі особи мають подавати звіт про використання праці інвалідів (форма №10-ПІ), або в строк до 15 квітня самостійно нараховувати і сплачувати штраф за неподання звітності.

Тож фактично роботодавці або працевлаштовують осіб з інвалідністю і звітують про це, або «компенсують» це штрафом. Зауважимо, що роботодавець не зобовʼязаний шукати таких осіб щоб їх працевлаштувати, він лише може створювати і облаштовувати такі робочі місця. Пошуком і спрямуванням до роботодавця займатиметься Державна служба зайнятості. Тож роботодавець має лише створити робоче місце і, якщо на нього ще не працевлаштовано особу з інвалідністю, повідомити про це державні органи за формою №3-ПН.

Окрім не працевлаштування осіб з інвалідністю, адміністративна відповідальність роботодавця може наставати за:

  • Не створення спеціальних робочих місць;
  • Не подання звітності;
  • Не працевлаштування особи з інвалідністю, направленого Держпраці або такого, який звернувся самостійно.

Як і в усіх інших видах адміністративної відповідальності, Фонд інвалідів має обмежений час для стягнення штрафів. Строк – в 3 місяці виникнення права на стягнення, встановлений ст.122 КАС України. Тож в цьому році такий строк передбачений до 16.07.2019 року, оскільки право вимоги сплати штрафу настане з 16.04.2019 року. Сам штраф складатиме середньорічний заробіток на кожну квоту такого робочого місця, не зайнятого особою з інвалідністю.

Також вважаємо важливим відмітити те, що окрім вищезазначеної відповідальності роботодавця як організації, посадова особа роботодавця нестиме особисту відповідальність за неподання звітності або не працевлаштування інвалідів за ст.188-1 КУпАП України. Щоправда, відповідальність дуже незначна, до 340 гривень штрафу.

Така відповідальність настає шляхом складання адміністративних протоколів, які, в свою чергу, також мають строки давності в 3 місяці. Тож така відповідальність майже ніколи не застосовується, а її невеликий розмір взагалі робить її недоцільною. Все це в комплексі негативно впливає на ситуацію з працевлаштуванням осіб з інвалідністю в країні, тож залишається сподіватись на особисту свідомість кожного роботодавця.

Богатинська Наталія Олександрівна

Богатинська Наталія Олександрівна
Юрист

Провідні практики: 
комерційне та цивільне право
нерухомість та земельні відносини
трудове право
досудове врегулювання спорів

%d блогерам подобається це: