+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Сьогодні ми б хотіли трохи подискутувати з вами щодо питання технічних умов (ТУ) як обʼєкту авторського права. Не зважаючи на те, що це врегульовано законодавством і логіка підказує, що ТУ – не твір, тож авторське право на нього розповсюджуватись не може, досі зустрічаються випадки і реєстрації авторського права на ТУ, і судові рішення щодо скасування такої реєстрації.

Тож підемо від початку. ТУ, відповідно до Закону України «Про стандартизацію», є нормативним документом, що встановлює вимоги до продукції або процесу. Відповідно до цивільного законодавства, нормативні документи не є обʼєктами авторського права. Причиною такої ситуації є те, що авторське право більше захищає форму твору, а в ТУ важлива суть, зміст, що вже більше до патентного права.

Окрім того, слід взяти до уваги ст.10 Закону України «Про авторське право і суміжні права», в якій заперечується охорона авторським правом для документів, що видані органами влади, а також для перекладів цих документів.

В теорії існує думка, що ТУ може бути надана охорона авторським правом у випадку, якщо вони викладені в незвичній формі, наприклад, у віршах. Але будемо реалістами: хтось хоч раз бачив такий документ, щоб був і у віршах, і відповідав ДСТУ щодо технічних умов?

В практиці можна знайти справи і щодо захисту своїх прав з аргументами, заснованими на отриманні свідоцтва про авторське право на ТУ (наприклад, справа № 910/7075/18), і справи щодо скасування свідоцтва про авторське право (наприклад, справа 760/20855/16-ц). Доцільність таких справ – під великим питанням, оскільки, як відомо, авторське право виникає з моменту створення твору і не підлягає реєстрації, а органи, що видають свідоцтво про реєстрацію авторського права, не проводять експертизу щодо суті «твору».

І коли з точки зору інтелектуальної власності все стало більш-менш зрозуміло, в справу вплуталась ст.16 Закону «Про стандартизацію», що закріплює право власності підприємств на технічні умови. На наш погляд, це не впливає на захист ТУ як обʼєкта інтелектуальної власності, проте дає можливість власнику ТУ у випадку їх використання неправомірним способом захищати свої інтереси з точки зору неправомірної конкуренції, а не з точки зору авторського права.

Тож наші рекомендації: у випадку наявності спору, де обʼєктом є технічні умови, слід спершу розібратись, в якості чого ці умови фігурують (чи дійсно їх можна хоч якось віднести до інтелектуальної власності), а потім вже формувати стратегію захисту в залежності від можливостей та правомочностей компетентних органів.

Дробиш Євгенія Дмитрівна

Дробиш Євгенія Дмитрівна
Юрист

Провідні практики: 
господарське право і процес,
медіа право,
інформаційне право,
адміністративне право та процес,
інтелектуальна власність

%d такие блоггеры, как: