Вкотре нагадуємо: реєстрація в жилому приміщенні (прописка) не означає автоматичне отримання майнових прав на це майно. В той же час, зняття з реєстрації також не означає автоматичне припинення майнових прав. Ускладнюється вся ця ситуація тим, що застарілі правові норми роблять процедуру виселення з квартири невиправдано складною, і обовʼязково мають таку складову частину як «визнання таким, що втратив прово користуватись приміщенням».
Проте, це все ж таки не є неможливим, тому далі ми розглянемо, що ж робити в ситуації, коли необхідно «виписати» з житла особу без її згоди.
Як відомо, зняття особи з реєстрації відбувається за її заявою, у випадку її смерті, у випадку перебування особи в спеціалізованому закладі, або ж за рішенням суду.
Ми б хотіли зупинитись на примусовому виселенні на підставі судового рішення.
По-перше.
Підставою для виселення може бути незаконне заселення особи.
Воно зазвичай відбувається у випадках, коли особи, що проживають в приміщенні, вселили в нього когось окрім своїх неповнолітніх дітей без отримання згоди власника житла.
По-друге.
Підставою для виселення може бути відсутність особи в такому приміщенні більше одного року (якщо інше не встановлено домовленістю між власником житла і такою особою).
По-трете.
Власник житла має право виселити осіб, що проживають в ньому (навіть якщо це його родичі), якщо такі особи систематично порушують правила добросусідства, псують житло або їх поведінка є несумісною з нормальним проживанням. В даному випадку до суду необхідно подати докази неможливості нормального проживання з такою особою.
По-четверте.
Виселення проводиться в обовʼязковому порядку у випадках, коли особа втратила право користуватись житлом. Підставами для такої втрати прав може бути, зокрема, зміна власника житла.
Зауважимо, що примусове виселення можливе виключно на підставі судового рішення. Тому в позовній заяві слід просити не тільки зняти особу з реєстрації в даному житловому приміщенні, а й визнати що особа втратила право на користування житловим приміщенням. Звісно ж, як докази необхідно подати документи, які будуть підтверджувати право власності іншої особи на таку нерухомість.
Як бачимо, процедуру виселення не можна назвати простою, і частково це через застарілість правових норм, що регулюють питання. Проте при достатній підготовці і формуванні хорошої доказової бази зробити це цілком реально, головне – мати терпіння і час.

КРИСТІНА ВОЛОДИМИРІВНА
Партнер. Адвокат. Голова Адвокатського об’єднання
ПРОВІДНІ ПРАКТИКИ:
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.