+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

В грудні минулого року дещо змінились Правила надання послуг поштового звʼязку (тепер діють нові), що напряму стосується порядку вручення судових повісток. Тепер повістки фізичним особам вручатимуться отримувачу або повнолітнім членам його сімʼї. Додатково, адресат отримуватиме sms-повідомлення на номер, зазначений у відправленні, і тільки у випадку відсутності контактного номеру повідомлення про повістку буде вкладено до поштової скриньки.

Якщо співставляти ці Правила з нормами ЦПК України, то вони повністю їм відповідають. Стаття 130 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що вручення повістки повнолітнім членам сімʼї вважається належним повідомленням особи про виклик до судового засідання.

Якщо вручення не відбулося – повістку має бути терміново повернуто до суду, а на конверті – зазначено причину невручення. При цьому слід враховувати, що якщо адресат просто відмовився отримати повістку – він вважатиметься належним чином повідомленим, а таку повістку має бути повернуто до суду протягом 5 днів.

Що цікаво, що лише у минулому році суди нарешті визначились щодо того, чи вважати повернення повістки належним повідомленням адресата. Проте, Верховний Суд у справі №127/2871/16-ц встановив, що повернення повістки через закінчення терміну зберігання, без відмітки про відмову в отриманні, не може вважатись належним повідомленням про судове засідання. Це рішення відповідає і практиці ЄСПЛ (справа «Надточій проти України»), де суд зазначив, що неналежне повідомлення сторони про розгляд справи є порушенням ст.6 Конвенції (право на справедливий судовий розгляд).

Повідомленням же про судове засідання вважають або день вручення повістки, або день відмітки про відмову в отриманні повістки, або відмітки про відсутність адресата по цьому місцю проживання (реєстрації) (ст.128 ЦПК України). Як бачимо, дата повернення у звʼязку із закінченням строку зберігання не вважається датою повідомлення про судове засідання.

Способи направлення повістки

Окрім стандартного направлення повістки за місцем проживання, законодавство передбачає можливість направлення повістки і за адресою робочого місця особи, і передачу через уповноваженого представника або через іншу сторону судового процесу, і вручення в судовому засіданні. Обовʼязковим моментом вручення є необхідність мати запас часу до судового засідання, на яке викликається особа. Тому судова повістка має бути вручена не пізніше ніж 5 днів до засідання.

Звертаємо увагу, що з 2017 року є також можливість відправлення повістки на офіційну електронну адресу, якщо особа повідомила таку в судовому провадженні (ст.128 ЦКП України). При цьому, датою доставки повістки буде дата отримання повідомлення про доставку повістки, а якщо вона направлена після 17:00 – датою отримання буде наступний робочий день.

Наступний спосіб – повідомлення з використанням мобільного звʼязку. Але з обовʼязковою фіксацією факту направлення повідомлення чи телефонної розмови, при цьому при такому повідомленні все одно має бути зазначено номер справи та посилання на судове рішення в судовому реєстрі.

Якщо ж щодо особи невідомо ані її адреси, ані контактного номеру, її виклик може проводитись через розміщення повідомлення на сайті Судової влади, але не пізніше, ніж за 10 днів до засідання.

Як бачимо, норми процесуального законодавства не протирічать Правилам надання послуг поштового звʼязку, впроваджують застосування електронних технологій, і комплексно покликані прискорити і повідомлення осіб про судові засідання, і, відповідно, загальні строки розгляду судових справ.

Чаплієва Кристіна Володимирівна

Чаплієва Кристіна Володимирівна
Голова адвокатського об’єднання

Провідні практики:
судова практика;
захист у сфері економічних правопорушень;
захист при ДТП;
сімейний адвокат.

%d такие блоггеры, как: