+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

На сьогодні в Україні отримати в оренду земельну ділянку можна двома способами:

  • отримання відповідного рішення органу виконавчої влади;
  • шляхом участі в аукціоні.

В будь-якому з шляхів першим вашим кроком має бути визначення земельної ділянки, на яку ви можете претендувати і взагалі для розуміння ринку. Для цього потрібно звернутись до Держгеокадастру із запитом про надання інформації про вільні земельні ділянки. В запиті обовʼязково зазначте, земельні ділянки якого саме призначення вас цікавлять.

В принципі, знайти ділянку ви можете і самі, з використанням Публічної кадастрової карти, але є нюанс, що в цій карті не відображаються ділянки, що знаходяться в процесі оформлення. А оскільки отримання інформації від Держгеокадастру є безкоштовним, то варто використовувати цей спосіб, і додатково моніторити карту для того, щоб в загальному бути в курсі подій.

Якщо ви вирішили взяти ділянку в оренду шляхом участі в аукціоні – ви можете відстежувати їх на офіційному сайті Держгеокадастру. Якщо ділянки, що зацікавила вас, на сайті ще немає, але ви знаєте, що наразі вона вільна, ви можете подати запит до органу виконавчої влади, і він виставить цю ділянку на торги.

Ділянка виставляється на торги якщо на неї претендує не менше двох учасників, крок для збільшення ціни складає 0,5%.

За загальним правилом, повідомлення про відкриті торги публікується за 1-3 місяці до дати початку торгів, а всі учасники мають подати свої заявки не пізніше, ніж за 3 дні до їх проведення. Для того, щоб взяти участь в торгах, потенційний учасник подає:

  • Заяву;
  • Ідентифікуючий документ;
  • Квитанцію про сплату реєстраційного і гарантійного внесків.

Позитивним моментом є те, що учасники, які не виграли торги, протягом трьох днів з моменту закінчення аукціону отримають назад сплачені внески.

Варто звернути увагу на те, що брати участь в торгах ви можете лише щодо того лоту, на який ви зареєструвались.

Торги завжди закінчуються підписанням протоколу із зазначенням переможця, з яким в подальшому підписується договір оренди. Зроблений гарантійний внесок зараховується до ціни, але переможець додатково компенсує організатору торгів витрати, понесені на розробку землевпорядної документації.

Якщо ж ви вирішили орендувати ділянку шляхом звернення до органу виконавчої влади – після отримання відповідного рішення саме ви займатиметесь розробкою такої землевпорядної документації.

Варто враховувати, що при аукціонах сільськогосподарські ділянки передаються в оренду лише строком на 7 років, а у випадку, якщо там проведено гідротехнічну меліорацію – на 10 років. Максимум, на який може бути орендована сільськогосподарська ділянка – 25 років. Щодо ділянок іншого призначення – строк оренди може складати максимум 50 років.

Ми рекомендуємо коли ви дійсно приймете рішення орендувати земельну ділянку наново переглянути чинне законодавство або звернутись до фахівця в цій сфері, оскільки зараз порядок передачі земель активно реформується з метою зробити його більш прозорим та простим. Тож норми закону можуть бути змінені, а ви втратите дорогоцінний час, поки розберетесь, що і до чого. Проте ми віримо, що після реформування дону процедуру буде значно спрощено, що дозволить більш раціонально використовувати землю.

Сергєєв Петро Олександрович


Сергєєв Петро Олександрович
Адвокат. Директор ЮФ ЮВІТО

Провідні практики:
захист прав та інтересів в судах
супроводження та ведення господарської діяльності

%d блогерам подобається це: