+38 (044) 279 65 21 +38 (097) 696 70 54 +38 (073) 696 70 54 office@uvito.ua

Незважаючи на задеклароване державою спрощення умов ведення бізнесу і посилення контролю за неправомірними діями, в Україні залишається проблема юридичних осіб-«привидів», які після декількох операцій (найчастіше, з метою оптимізації оподаткування) залишають висіти в реєстрі, не припиняючи діяльність офіційно і в той же час не ведучи її.

І якщо власникам дуже складно щось предʼявити в такій ситуації, за директором залишається обовʼязок подання податкової звітності і сплати податків, і це його особиста відповідальність, яка може втілитись у штраф.

Ми не будемо нагадувати про те, що слід бути дуже уважними, щоб не стати директором такого підприємства-метелика, краще розповімо про те, як можна звільнитись з посади директора, коли вже очевидні наміри засновників не продовжувати діяльність, і в той же час неможливо їх знайти для оформлення процедури звільнення документально.

Чинне законодавство передбачає, що праця – є виключно правом особи, і особа може самостійно ініціювати такі зміни як звільнення або влаштування на роботу. За звичайних умов достатньо подати заяву про звільнення за власним бажанням, попередивши за 2 тижні до запланованої дати звільнення. Але в цій ситуації КЗпП України стикається зі спеціальним законодавством, що регулює діяльність субʼєктів господарювання. Таке спеціальне законодавство передбачає, що прийняття на роботу і звільнення керівника (одноособового) є повноваженнями лише загальних зборів. І коли засновників товариства неможливо знайти і змусити провести загальні збори – директор має здійснити значно більшу кількість кроків.

Мінпраці, розглядаючи такі ситуації, в своєму листі №15/06/186-11 сформулював позицію, що якщо засновників знайти неможливо, керівник, належним чином встановивши такий факт, має самостійно видати наказ про звільнення себе з посади директора.

Проте дана позиція не враховує важливий нюанс: навіть після такого звільнення інформація про директора залишається в ЄДР, і відповідальність з нього щодо подання звітності і сплати податків ніхто не знімає.

Внесення змін до ЄДР можливе лише у випадку подачі державному реєстратору рішення засновників, засвідчене нотаріально, або ж за судовим рішенням. Тому завданням директора в такому випадку буде отримати судове рішення про виключення запису щодо нього як про директора з ЄДР і про визнання трудових відносин припиненими.

Через це, слід належним чином підготуватись до отримання судового рішення.

Крок 1 – написати заяву про звільнення за власним бажанням (ст.38 КЗпП України) і надіслати її на адресу засновників рекомендованим цінним листом з описом вкладення і повідомленням про вручення.

Крок 2 (фактично можна робити одночасно з попереднім кроком) – ініціювати скликання позачергових загальних зборів, повідомивши учасників товариства про дату їх проведення і порядок денний. Повідомити про позачергові збори необхідно не менше ніж за 30 днів до їх проведення (виключення – якщо в статуті встановлено інший строк). Інформація про загальні збори також направляється на адресу засновників рекомендованим цінним листом з описом вкладення і повідомленням про вручення.

Крок 3 – для встановлення факту відсутності засновників можна звернутись до органів поліції із заявою про розшук засновників.

Крок 4 – Звернення до суду з позовними вимогами про визнання правовідносин такими, що припинені, і про зобовʼязання державного реєстратора внести зміни до ЄДР щодо керівника юридичної особи.

Позовні вимоги обґрунтовуються як нормами трудового законодавства, так і законами про державну реєстрацію юридичних осіб.

Судова практика в таких справах стає на сторону позивача, і на підставі того, що трудові відносини фактично припинені, задовольняє позовні вимоги (наприклад, можна подивитись рішення у справах №673/1463/17, №490/7699/17, № 757/11133/17-ц.

При цьому, для суду дуже важливо довести факт трудових відносин і факт їх практичного припинення, бо якщо суд вирішить, що трудові відносини були номінальними – позовні вимоги не будуть задоволені (як наприклад у справі № 760/15953/17).

Нажаль, законодавством не встановлено, хто ж буде директором юридичної особи після внесення відповідних змін в ЄДР на підставі судового рішення. Тому, поки законодавство не визначило цю прогалину, нам залишається лише орієнтуватись на судову практику і чекати детальних розʼяснень.

Сергєєв Петро Олександрович

Сергєєв Петро Олександрович
Адвокат. Директор ЮФ ЮВІТО

Провідні практики: 
захист прав та інтересів в судах
супроводження ведення господарської діяльності

%d блогерам подобається це: